Bursa Metal Çatı

blog-img

Bursa Metal Çatı

Metal çatı sistemleri pek çok Metal malzeme ile yapılabilen bir hizmettir. Metal çatı sistemleri  yapı sahiplerine ve tasarımcılara modern ve hafif çizgileri bulunan, uzun ömürlü bir yapı vaadi vermektedir. Farklı yöntemler kullanılarak alüminyum, boyalı sac, bakır ve titanyumlu çinko uygulamaları söz konusudur. Suyu binaya sızdırmayacak biçimde detaylandırılan Metal çatılar su tahliyesinin başarı ile yerine getirildiği ve genleşmeye izin veren sistemlerdir. Örneğin minimum yüzde 5’lik bir çatı eğimi verilen “kenet sistemMetal çatı kaplamaları, rüzgardan oldukça az etkilenmektedir. Ayrıca hafif çatılar tasarımında da yardımcı olmaktadır. Klasik çift sistem adı verilen sistemlerde uzun çatı levhaların yekpare (tek parça halinde) montajı söz konusudur. Bilumum birleşim ve detayı çözülmüş sistemlerin olduğu bu yöntemde özel ekipmanlar, özel makineler ve özel el aletleri de kullanılmaktadır. Kendine has iklimi ile pek çok Anadolu ilinden ayrılan Bursa Metal çatı konusunda da pek çok natife sahiptir. Bahsi geçen sistem ayrıca en az malzeme firesi verilen sistemdir. 

Metal Çatı Hakkında
Diğer bir çatı kaplama şekli olan ve Bursa Metal çatı altarnatifleri arasında olan Metal şıngıl ise Metal  çatı imalatında ufak kare plakalardan oluşmaktadır. Metal şıngıllarda basamaklı step sistemin yanı sıra geçmeli düz levhalar gibi değişik modeller de söz konusudur. Çatı formu, levha uzunlukları ve çatı eğimine göre de farklı sistemlerden bahsedilebilir. Her tür aksesuar montajının uygulanabilmesi, Metal çatılara ayrı bir zenginlik kazandırmaktadır. Örneğin “kubbe” kaplamalarında ve eğrisel “tonoz” çatılarda kullanılabilen l çatı kaplama, çatı eğilimine bağlı olmak suretiyle uygulama sonrası üzerinde yürüme imkanı sağlamaktadır. Konulduğu yapıları dış etkilerden koruma dayanıklılığı, hafifliği ve kolay işlenebilme özelliği sayesinde Metal  çatılar oldukça uzun ömürlü bir şekilde hizmet vermektedir. Çinko, bakır ve kurşun ller, kendilerini dışsal şartlara karşı koyabilme niteliğine sahiptir. Bu gücünü oksitlenme neticesinde üzerini örten “patina” tabakasına borçludurlar. Bunun yanı sıra alüminyum ve galvaniz saclar da en az bakır, çinko ve kurşun ller kadar çatı kaplamada değerli ller arasında yer almaktadır. 

Başarılı Metal Çatı Uygulamaları
Başarılı Metal çatı kaplama uygulamaları sayesinde basınç nedeniyle çatı örtüsüne yer alan sürgülü klipste kaldıraç etkisi yaşanmamaktadır. Bununla birlikte genleşme nedeniyle oluşabilecek gerilme yükleri de kaldıraç etkisi yaşatmaz. Sürgü klipsi ile sürgü bağlantısı profil levhasına genleşme imkanı sağlar. Metal çatıdaki gerilmeden bu şekilde sakınılmaktadır. Kapalı kurulum ile kalıcı su yalıtımının sağlandığı bu yöntemde çapraz bağlantı noktasına gerek duyulmaz. Başarılı Bursa Metal çatı uygulamaları ile yüksek rüzgar yükleri oluştuğunda uygun tesisat çözümleri rahatlıkla uygulanabilir. Ayrıca gerçekleştirdiğimiz l çatı çözümlerinde, çatının uygun zemin planına ve çatı geometrisine tam olarak uyarlanma söz konusudur. Zira çatılar bütün bir yapının karakterine şekil vermektedir. Çarpıcı yapı görünümleri sağlamak için l çatı uygulamaları oldukça uygun çatı çözümleridir. Patina görünüm, çinko görünüm ve “gofrajlı” patina mat görünümler en çok ilgi gören çatı çözümleri arasındadır. Çelik, alüminyum, alüminyum - çinko, titanyum çinko ve bakır en çok tutulan çatı modellerindendir. Yapı projelerinin tercih sebebidir.

Metal Çatının Getirdikleri
Binanın bazı bakımları için çatı yüzeylerin kullanımı söz konusudur. Tamir, temizlik ve bazı inceleme hizmetleri çatı üzerinden yapılmaktadır. Bu bakımdan çatıların düşme riskine karşı uygun malzeme ve tasarımlarla meydana getirilmesi şarttır. Yapı sahipleri ile müteahhitlerin bu hususu düşünerek çatı kaplama tercihi yapması gerekmektedir. Hızlı ve kolay bir biçimde sorumlulukların yerine getirilmesi söz konusu olmakta, Metal çatı ise bu konuda iyi bir natifi oluşturmaktadır. Binaya özel çatı kaplama çözümleri ile Bursa Metal çatı kaplama hizmetleri kapsamında geniş aksesuar yelpazesi söz konusudur. Detayların başarıyı getirdiği l çatı işleri saçak, mahya ve yağmur suyu boruları gibi ayrıntılara da ayrı önem vermeyi gerektirir. Çatı pencere kubbeleri, bacaların çatı girişleri ve suni havalandırmaların bazı standartlara uygun bir biçimde yerine getirmeleri önem taşımaktadır. İklim değişikliklerinin söz konusu olduğu günümüzde çatı alışkanlıkları da değişebilmektedir. Fayda ve maliyet bakımından en uygun seçeneğin müşteriye sunulması önemlidir. Metal çatılar bu konuda ekolojik ve ekonomik bir çıkış yoludur.