Bursa Çatı Temizliği

blog-img

Bursa Çatı Temizliği

Çatılar, İmar Kanunu hükümlerine istinaden yapıların bulunduğu cadde ve sokakların karakterine uygun olarak yapılan binaların ihtiyacı ve durumuna uygun olarak yapılır. Durum böyle iken çatı temizliğinin de çevreyi kirletmeyecek ve rahatsız etmeyecek biçimde yerine getirilmesi zorunluluğu vardır. İşte tarihi ve coğrafi açıdan kentsel zenginliği bulunan Bursa çatı temizliği konusunda da marifetli ve tecrübeli temizlik hizmetleri ihtiyacı bulunan bir şehrimizdir. Özellikle lodos rüzgarı gibi bacaları geri teptiren hava şartlarına sahip bir şehirde çatı temizliği önemli bir hizmet haline gelmiştir. Zaman zaman yoğun yağmur ve kar yağışlarının söz konusu olduğu bu güzel şehirdeki binaların periyodik bakım ve temizlik hizmeti alma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Periyodik olmasa bile en az yılda bir defa çatı temizliği yapılması tavsiye edilmektedir. zira biriken pislikler ve diğer artıklar suyun sağlıklı tahliyesinin önüne geçmektedir. Bu şekilde yapılara su sızmasının yanı sıra cadde ve sokakların aşırı su birikmesi neticesinde çeşitli olumsuz yaşam şartlarının oluşması anlamına gelmektedir. Bu durum her şehrin ortak problemidir.

Çatı Temizliği Hakkında 
Rögar bacaları, yağmur suyu kanalları ve diğer kanallar ile çatı oluklarının temizlenmesi genel itibariyle Bursa çatı temizliği hizmetleri arasındadır. Temizleme işinin tarihlerinin uygun bir biçimde tespit edilmesi şarttır. Yağışların yoğun olduğu ve mevsim geçişlerinin yaşandığı zamanlar, çatı temizliği için pek de uygun vakitler değildir. Genel itibariyle tatil günleri ya da hafta sonları seçilmektedir. Rögar içlerinin pislikten temizlenmesini takiben bacalar arası geçişler takip edilmek suretiyle bina çıkışına kadar tıkanıklık kontrolleri yapılmaktadır. Toplanan pislik ve atıklar ise poşetlenerek tahliye edilmektedir. Gerektiği hallerde vidanjör getirilerek kanallardaki tıkanıklıklar açılmaktadır. Rögar kapakları ile rögar bacaları kontrol edilmekte olup, kırık olanlar ya da eksik olduğu tespit edilenler yapı sahiplerine bildirilmektedir. Çatı olukları ve çatının kendisinin yanı sıra oluk giderleri de kontrol edilmekte, atık ve pislikler temizlenmektedir. Bu şekilde oluk giderlerinin açık olması temin edilmektedir. Tüm bu hizmetler sağlanırken İş sağlığı ve güvenliği ön planda tutulmakta, kaliteli malzemeler ve deneyimli çalışanlarla temizlik hizmeti verilmektedir.

Çatı Temizliği Detayları
Çatıda yer alan dere ve oluklarda birikmesi olası balçıklar, kuş pislikleri, ağaç yaprağı ve benzeri pislikler çatı su tahliye hattının çıkış bağlantılarını tıkar. Bunun neticesinde binaların çatıları ile saçakları istikametinde ve iç kısımlarda taşmalar yaşanır. Tüm bu istenmeyen durumların önüne geçilmesi için çatı oluk ve derelerinin periyodik aralıklar halinde temizliklerinin sağlanması şarttır. Temizlenen oluk ve dereler gider bağlantı elemanlarına paslanmaz PVC kaplama tel kullanılmak suretiyle süzgeç montajı yapılır. Bu sayede dere ve oluğa biriken yabancı cisimler, iniş boruları tıkayamaz hale gelir. Giderlerin tıkanarak su taşkınları yaşanması sonucu yapılarda mobilyalar, elektronik cihazlar vb. kıymetli eşyaların zarar görme riski çok yüksektir. Tamirat ve tadilat masrafları yapı sahiplerini oldukça zor durumlara sokmaktadır. Bu duruma gelmek istemeyen Bursa çatı temizliği hizmeti talebinde bulunanlar keşif talebinde bulunabilmektedirler. Periyodik bakım sözleşmesi imzalanarak uzun süre bu tür problemlerle karşılaşma riski sıfırlanabilmektedir. Diğer yandan tek seferlik, diğer bir ifade ile anlık temizlik talebinde de bulunulabilmektedir.

Çatılar Yapıların Koruyucularıdır
Tarih boyu doğa olaylarından kendini korumak isteyen insanların en çok önem verdiği dış cephe yapımı, bakımı ve onarımının öneminin farkında olarak ve bir Bursa çatı temizliği firması olarak sorumluluğumuzun bilincinde olarak faaliyet göstermekteyiz. Binalar, temel ihtiyaçlar hiyerarşisinde ilk sıralarda yer alan barınma ihtiyacını gidermek üzere inşa edilen yapılardır. Çatılar ise dış etkenlerden koruma adına yapıların en önemli unsurları arasındadır. Bakımı, onarımı ve temizliği ustalık ve deneyim gerektirmektedir. İklim bakımından Bursa ve benzeri coğrafik özelliklere sahip illerde çatı temizliği, son derece önemli hizmetler arasındadır. Haberlerde çatı temizliği esnasında yaşanan yaralanma ve ölüm haberlerine rastlanılmakta olup, çatının çökmesi, işçilerin çatıdan düşmesi, çatıdan bir şeylerin temizlik esnasında aşağı düşmesi ve benzeri nedenlerle meydana gelen kazalar can sıkmaktadır. Bu nedenle Bursa İzolasyon olarak 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine göre hizmet vermekteyiz. Mevzuatta işverene ve çalışana çeşitli sorumluluklar yükleyen hükümler bulunmaktadır.