Orman yangınları dışında en çok karşılaşılan yangın türü bina yangınlarıdır

Yangın Yalıtımında Doğru Bilinen Yanlışlar

blog-img

Yangın Yalıtımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Pek çok vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır. Maddi açıdan da zararlar meydana gelmiştir. Hem psikolojik hem de ekonomik açıdan çöküntülere neden olan yangınlar başarılı yangın yalıtımı uygulamaları ile bu kayıpların önüne geçmek, etkisini azaltmak mümkün hale gelir. Yangının yayılması söz konusu olduğunda yüksek ısı yapıların çökmesine yol açmaktadır. Isınan gazlar yükselerek sıcaklık tavanlarda 1000 dereceye varmaktadır.

Betonarmenin dayanımı ise 500 derece üstünde üçte bir oranında düşer. Taşıyıcı sistemler başarılı yangın yalıtımı uygulaması ile daha da dayanıklı hale getirilir. Bazı yapı sahipleri yangın merdivenin varlığı gerekçesiyle yangın yalıtımına ihtiyaç duyulmadığını savunmaktadır. Doğru bilinen bu yanlış inanış karşısında yangın merdivenine emniyetli ulaşım ön plana çıkmaktadır. Yangın merdivenine açılan kaçış yollarının yangından izole edilmesi gerekir. Yangına karşı bir önlem olarak evlerine “su ile söndürme” sistemi kurdukları gerekçesiyle yangın yalıtımına gerek duymayanlar da vardır. Bu kişiler bu şekilde yangın yalıtımı yaptırdıklarına inanmaktadır.

Suyla söndürme sistemi asla bir yangın yalıtımı yöntemi değildir. Mühim olan yukarıda belirtildiği üzere kaçış yollarının açık tutulmasıdır. Ayrıca binanın taşıma sisteminin mukavemeti adına yangın yalıtım malzemeleri ile kaplanması söz konusudur. Duvarların yangını geciktiremeyeceği inanışıyla yangının çok kısa sürede daireleri saracağı inanışı da yanlıştır. Doğru yangın yalıtım uygulaması sayesinde 30 dakika ile 3 saat arası yangın dayanımı sağlanır. Yangın ve zararlı etkilerin yayılması için yeterli süre sağlanmaktadır. Yangın güvenliği adına yapı kısmen değil tamamen yangın yalıtımı uygulanmalıdır.  Havalandırma, su ve elektrik tesisatına da yangın yalıtımı yapılmaktadır. Yangına dayanıklı döşeme ve duvarlar içine, geçiş alanlarına yangın yalıtımı uygulanmaktadır.