+90 850 302 25 81

info@bursaizolasyon.web.tr

ÇALIŞMA SAATLERİ   07:00 - 18:00

BLOG
Anasayfa Blog Yalıtım Ve Çatı Kaplama Nedir?

Yalıtım Ve Çatı Kaplama Nedir?

02 Kasım 2020

 Çatı Yalıtımı Neden Önemlidir

Yalıtım Ve Çatı Kaplama Nedir?

 

 Sıcak hava, yerden yukarı doğru yükselme eğilimindedir ve bundan dolayı da yetersiz yalıtımlı binalar , çatılarından ısılarının yaklaşık dörtte birini kaybedebilirler. Özellikle kış mevsiminde bu istenmeyen bir durumdur. Olası ısı kaybından dolayı, elektrik ya da doğalgaz sistemlerinden daha fazla yararlanmak zorunda kalınır ve bu da ekonomik olarak olumsuz bir etkiye yol açar. Fakat günümüz teknolojisinin sahip olduğu pratik ve akıllıca dizayn edilmiş bir kaç yalıtım sistemi ile hem yazın hem de kışın, evin içerisindeki ısıdan en iyi şekilde istifade edebilmek mümkün olacaktır.

 

 Çatı Yalıtımı Neden Önemlidir?

 

 Türkiye, birçok iklimin yaşandığı bir ülkedir ve yaşanılan yere bağlı olarak, yıl boyunca bir çok farklı hava değişimi yaşanması olasıdır. Özellikle çok sıcak ve çok soğuk iklimin yaşandığı coğrafyalarda, evlerin sıcaklıklarını klima, doğalgaz, kömür vb. sistemler kullanarak ayarlamaya çalışmak zahmetli ve maliyetli hale getirebilir. Soğuk havalarda, evdeki ısının % 25 ile % 35'i tavandan dışarı aktarılır ve tam tersi olarak, yaz aylarında da çatıdan aynı oranda istenmeyen ısı girişi olur.

 

 Yalıtım Sistemi Neye Göre Belirlenir?

 

 Çatı yalıtım tipinin seçimi bazı önemli hususlara bağlıdır. Çatı tasarımı, binanın kullanımı, ortamın iklimi, çatının eğimi veya düz olması gibi bir çok parametre önemlidir. Bu parametrelere göre uygun yalıtım stratejisi belirlenmelidir.

 

 Eğimli Çatı

 

 Bu tip çatıların yalıtımı genellikle kolaydır ve bu nedenle tercih edilebilecek çeşitli yalıtım seçenekleri mevcuttur.

 

 Sıcak Çatı Sistemi

 

 Bu sistem, yalıtımın hemen çatının altına, çatı eğimi düzlemine yerleştirildiği sistemdir. Yani bu şekilde en alttaki çatı katı alanının sıcak tutulması sağlanmaktadır.

 

 Soğuk çatı Sistemi

 

 Bu sistem, yalıtımın en üst bölgesinin hemen üzerine kurulduğu, yani çatı katı alanının ısıtılmadığı bölgedir. Sistem, genellikle en üst katın tavanının hemen üzerindeki kirişler arasında ve üzerinde yalıtım yapılma ihtiyacı olduğunda kullanılan bir sistemdir. Soğuk çatı sistemlerinin kurulumu genellikle daha ucuzdur.

 

 Yoğunlaşmanın Neden Olacağı Sorunlar

 

 Sıcak ve nemli bir iç hava, binanın dış tarafından dışarıya doğru nüfuz ettiğinden, binanın içerisi soğuma eğiliminde olacaktır. Binanın iç yüzeyinde yoğunlaşma meydana gelirse, bu birçok sorunu beraberinde getirir. Bu istenmeyen durumu önlemek için yapının sıcak tarafına buhar kontrol katmanları denen sistemler veya buhar bariyerleri yerleştirilerek sıcak nemli havanın çiğlenme noktası sıcaklığına ulaşabileceği bir noktaya girmesi engellenir.Bu yazı 136 kere okundu.

DİĞER YAZILAR

Bizi Arayın +90 850 302 25 81

Bizi Arayın +90 850 302 25 81

Millet, 11 Eylül Blv. No:3/1, 16160 Yıldırım/Bursa
+90 850 302 25 81
+90 0224 360 06 63
info@bursaizolasyon.web.tr

Copyright © 2019 Bursa İzolasyon... Tüm Hakları Saklıdır

E-BÜLTEN ABONELİĞİ